1

Konu: PunBB 1.4.4 Kurulumu

1. İlk önce Yüklemeler sayfamızdan son yayınlanan phpBB paketini bilgisayarımıza indiriyoruz.

2. Daha sonra zip dosyasının içerisinden çıkan "punbb-1.4.4_Turkish" klasörünün altındaki dosyaları hostunuza FTP ile bağlanarak PunBB'yi kuracağınız ilgili yere gönderin.

3. Dosyaların hepsini hostunuza gönderdikten sonra FTP programınız ile alttaki 2 dizinin CHMOD ayarını 777 ya da -rwxrwxrwx olarak değiştirin.

cache/
img/avatars/

4. Şimdi tarayıcınız da, websitenizde PunBB dosyalarının olduğu dizini göz önüne alarak /admin/install.php sayfasını çalıştırın. (Örn. http://www.siteadresi.com/punbb/admin/install.php)

5. Açılan sayfada "Installer language" kısmı varsayılan olarak "English" gelmektedir. Açılır menüden "Turkish" seçeneğini seçerek "Change installer language" butonuna tıklayın. Kurulum sayfanız Türkçe olacaktır.

Opsiyonel: Eğer Türkçe dil dosyası olmayan PunBB 1.4.4 paketini indirdiyseniz yine Yüklemeler sayfamızdan PunBB 1.4.4 Türkçe Dil dosyasını indirerek, forum dizininizdeki "/lang" klasörüne atıp 5.adımı tekrarlayınız.

https://www.punbbturkiye.com/img/punbb_kurulum_sayfasi.png

6. Bölüm 1'de Veritabanı bilgilerinizi dikkatli ve doğru olarak girin, Bölüm 2'de forumda kullanacağınız yönetici hesap bilgilerinizi belirleyin. Bölüm 3'de ise PunBB'yi kurduğunuz adresi ve varsayılan dili ayarladıktan sonra "Yükle" butonuna basınız.

7. Dilerseniz yükleme bittikten sonra /admin/ klasöründe bulunan install.php dosyasını silebilirsiniz. (Güvenlik için önerilir)

Not: Yükleme ekranındaki yönergeleri lütfen dikkatlice okuyunuz.